Wino Piemontese

Piemont, jest tuz obok Toskani, największym producentem wina we Włoszech. Wiele osób słyszało już o Barolo, Barbaresco, Barbera czy Dolcetto… My przyjrzymy się bliżej okolicy Jezior Piemontu (Orta i Maggiore), czyli terytorium Colline Novaresi w Provincia di Novara, znanego z produkcji bardzo cenionego przez znawców wina.

Dzięwieć z dwudziestu pieciu miast w województwie Novara nosi nazwe „cita del vino” – miasta wina i są to: Boca, Bogogno, Briona, Fara Novarese, Ghemme, Mezzomerico, Romagnano Sesia, Sizzano i Suno. 

piemonte-vino

Uprawa winorośli na tym terytorium ma bardzo stare korzenie i praktykowana jest już od wielu wieków, dzięki korzystnemu mikroklimatowi i nadajacej się ku temu ziemi, zawierającej glinę, piasek i kamienie pochodzenia polodowcowego.
Terytorium Colline Novaresi produkuje różne typy win DOC i DOCG, są to wina mocne i gęste, nie zawierające więcej niz 12 % alkoholu. Najważniejsze z nich to : BOCA, FARA, GHEMME, SIZZANO, które uzyskały DOC (Denominazione di origine controllata – znak kontrolowanego pochodzenia wina) w 1969 roku, a w 1997 Ghemme uzyskało DOCG (Denominazione di origine controllata e garantita – znak kontrolowanego i gwarantowanego pochodzenia wina ).

Piemonte-Map-DOC-DOCG
Główna odmiana winogron, uprawiana w Colline Novaresi to Nebbiolo (baza najbardziej znanego wina z Piemontu – Barolo, zwanego „winem królów i królem win„), obecna jest ona w winach długo dojrzewajacych, tj. Boca DOC, Fara DOC, Ghemme DOCG, Sizzano DOC.

nebbiolo

Pozostałe odmiany winorośli, używane do produkcji wina na tym terytorium to Barbera, Croatina, Uva Rara lub Bonarda Novarese, Vespolina, Erbaluce.
Okolice Lago Orta i Maggiore obfitują w „Kantiny” – winiarnie, gdzie produkuje się wyżej wspomniane wina. Producenci mniejsi lub więksi, oferują swoje specjały prywatnym miejscowym i turystom poprzez restauracje, agroturystykę, bary, enoteki, circola, sklepy, sklepiki, targi oraz po prostu na mercato (miejscowych bazarkach). Często organizowane są tutaj degustacje, towarzyszace licznym świętom, festynom i innym okazjom, pozwalając producentom win na zaprezentowanie swoich skarbow…

Wina z Colline Novaresi sa nieodlacznym elementem serwowanych w Piemoncie dan regionalnych, oraz towarzyszem degustacji wspanialych serow, ktore ofiaruje to terytorium  (TOMA, GORGONZOLA, BRA, TALEGGIO, GRANA PADANO, SEROW KOZICH I OWCZYCH, itp. ) oraz slynnych salami piemontesi. 

Zapraszam do wywiadu z jednym z producentow tradycyjnego wina „Il BOCA” z Cantine Conti tutaj 

Elixir

Reklama